TUVALET KÂĞIDI & HAVLU ÜZERİNE

Pratik Uygulamalar:
Makinenin işletilmesi sırasında kâğıt üzerine uygulanan desenin sürekli istenen kalitede elde edilmesi, zaman içerisinde desen silindirlerinin özelliklerini korumasına bağlıdır. Aynı zamanda, sürekli deformasyona uğrayan diğer aksamların bakımı ve titiz kullanımı da makinenin randımanında önem arz eder.

1. Gofraj Çelik Silindiriniz, uç kısımlardan kauçuk silindirinizi eritiyorsa, çelik silindirin uçlarına gres ya da krem sürerek sürtünme etkisini yumuşatabilirsiniz.

2. Silindirinizin boyu kâğıdınızın boyuna çok yakın geliyorsa çelik silindirin uçlarına 10cm eninde tuvalet kâğıdı parçasını sarıp bırakın ve bobinden çözülen kâğıdı bu halde işleyin.

3. Gofrajlamaya çalıştığınız kâğıt, Gravür Silindirine yapışıp kalıyorsa 2 ila 3 kat tuvalet kâğıdını gravür silindire sarılı bırakın ve kâğıdı bu halde gofrajlayın, artık kâğıt silindirlerinize yapışmayacaktır.


4. Ruloyu boy kesimi yaparak ana bobinden ayıran rulo ayırıcı kesim bıçaklarınızın çabuk körlenmemesi için kâğıt olmadığı halde asla kesim yapmayın

5. Kâğıt eni kesim bıçaklarını geçici olarak bilemek istediğinizde düzgün bir çelik plaka parçasıyla bıçak alın yüzeyine paralel bastırarak sıyırabilirsiniz. Bu size günlük işinizi bitirme imkânı sağlar. Bunu yarım ya da bir günü ertelemek için yapabilirsiniz. Sonrasında bıçaklarınızı yenisiyle değişmeli ya da bilemelisiniz.

6. Makineniz her gün ilk kez çalıştığında ilk rulolar daha az kabarmış çıkacaktır. Çalışan makine silindirleri çalıştıkça ısınırlar. Kauçuk basınç silindirleri ısındıkça aynı metrede daha kabarık rulolar çıkarmaya başlar. Özellikle atölye ortamının soğuk olduğu dönemlerde çalışmaya başlamadan önce makinenizi 30 dakika ısıtmak için boşta çalıştırınız. Bunu yaparken Gravür silindirine 2 metre kâğıt dolamayı ihmal etmeyiniz.

7. Kâğıt Bobinler ortam neminden siz istemeseniz de mutlaka etkilenirler. Ana Bobinleri ortam nemi sürekli değişemeyecek ortamlarda ambalajlarını yırtmadan, delmeden muhafaza edin ve başladığınız bobini mutlaka bitirin.

8. Farklı zamanlarda satın aldığınız kâğıtları ardı ardına işleyin. Bunu yapmak size çok fazla zaman kazandırır.

9. Tutkalı viskozitesindeki zamanı kısaltarak tasarruf yapamazsınız. Aksine sulandırılmış tutkal çok emici olan bu kâğıt cinslerinde fayda değil zarar getirir. Bunun yerine tutkal sıyırıcılarınızın bakımını ve temizliğini yapın. Tutkaldan büyük ölçüde ekonomi yaparsınız.